Hibe-2 Sözleşmesi İmzalandı

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından konu ile ilgili yapılan duyuruyu okuyabilirsiniz.

“Türkiye Yeterlilikler Sisteminin ve Çerçevesinin Uygulanması Operasyonu (TUYEP)” bileşenlerinden birisi olan, yaklaşık 8 milyon Avro bütçeli “Belgelendirme İçin Doğrudan Hibe–II” proje sözleşmesi 24 Haziran 2021 tarihinde Mesleki Yeterlilik Kurumu, Sözleşme Makamı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından imzalanmıştır.

Belgelendirme İçin Doğrudan Hibe-2 programı uygulamasının 2021 Ağustos ayında başlaması planlanmakta olup, söz konusu hibe için ayrılan kaynak 5544 sayılı Kanunun Ek 1. Maddesi gereğince Bakanlığımız tarafından yayımlanan tebliğlerde yer alan tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerden olup sınav ve belge ücreti 4447 sayılı Kanun kapsamında İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanan meslekler hariç olmak üzere diğer meslekler için yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından kullanılacaktır. Bu hususa ilişkin teknik detaylar Kurumumuzun internet sitesinde yayımlanacaktır.

 Söz konusu hibe programından yararlanacak kişi ve YBK’ların uyacakları kurallar ve uygulanacak süreçler de Kurumumuz internet sitesinden yayımlanacaktır.

 Bireylerin belgelendirilmesine yönelik süreçlerde yer almak isteyen Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşlarının (YBK) MYK Web Portal üzerinden başvuru kayıtlarını oluşturmaları gerekmektedir. Başvuru kayıtlarının tamamlanmasının ardından YBK’lar ile protokol imzalanacak ve hibe uygulamasına geçilebilecektir.

 Saygılarımızla,

 Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği Dairesi Başkanlığı

Mesleki Yeterlilik Kurumu

Türkçe-İngilizce’nin yanı sıra adayların tercihine göre Türkçe-Almanca, Türkçe-Fransızca, Türkçe-İspanyolca, Türkçe-Rusça ve Türkçe-Arapça gibi dillerde de düzenlenebilmesine olanak sağlanmıştır.

Cep telefonu tamir bakım ve onarımcıları ile Servis aracı şoförleri AB Hibe 2 desteğinden yararlanmak için başvurabilirler.

Fon bütçesi sınırlıdır. Başvuru için acele ediniz.

Çözüm Belgelendirme http://cozumbelgelendirme.com.tr

Telefonlar: 0312 433 0397- 0552 563 0397